KOLEJ-CPK-HRJ2035
Dyskusja w mediach społecznościowych dotycząca Horyzontu 2035 skupiła się na planach połączeń kolejowych w Polsce. Kluczowym tematem jest rezygnacja z połączeń na Ziemi Radomskiej oraz planowanego wcześniej szybkiego połączenia CPK - Grójec - Radom - Sandomierz - Rzeszów. Autor podkreśla, że projekt ten był ważną szansą na rozwój Radomia i regionu, umożliwiając zwiększenie liczby mieszkańców oraz rozwój przemysłu i usług. Rezygnacja z tej linii kolejowej jest odbierana z wielkim smutkiem i może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i społecznych.
Autor zwraca uwagę na historyczne znaczenie połączenia Radom - Ostrowiec Świętokrzyski, które miało wspierać rozwój Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) oraz aktywizację gorzej skomunikowanych regionów. Podkreśla, że potrzeba zwiększenia dostępności południowo-wschodniego narożnika województwa mazowieckiego jest nadal aktualna. Nowa infrastruktura kolejowa na tym odcinku została już wyznaczona, a konsultacje społeczne się odbyły, dlatego kontynuacja prac jest uzasadniona.
PORÓWNANIE DOKUMENTÓW 2023 i 2024 ROK; MAPA: HRJ.GOV.PL |
Autor krytykuje ogólny schemat Horyzontu 2035 za faworyzowanie rozwoju wojewódzkich ośrodków miejskich kosztem miast niewojewódzkich, co jest sprzeczne z ideą decentralizacji administracji. Zauważa, że nowy schemat koncentruje się na osi wschód-zachód, pomijając mniejsze ośrodki miejskie, zwłaszcza na wschodzie Polski.
Na koniec autor zaprasza wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach społecznych, które będą miały kluczowe znaczenie przy podejmowaniu ostatecznych decyzji dotyczących inwestycji w infrastrukturę kolejową na najbliższe 10 lat. Harmonogram konsultacji społecznych jest dostępny pod wskazanym linkiem.
Więcej o połączeniach kolejowych regionu radomskiego
można przeczytać w publikacji online
Radomska Kolej Dojazdowa